Počet položek: 0 0,- Kč

i Poradna

Co si smíte vzít na palubu letadla?

V letadlech platí přísná pravidla, některé věci si sem vzít nemůžete, existuje však i několik těch, které jsou přímo nezbytné pro pohodlí během letu a rozhodně tedy na palubu patří. Jak se tedy připravit, pokud jste ještě neseděli v letadle?

Velký kufr plný oblečení a dalších věcí budete mít poblíž, patří ale do zavazadlového prostoru. Naopak menší příruční kufřík je naopak potřeba. Dobře si ale ověřte, jaká má letecká společnost pravidla, abyste neplatili zbytečné výdaje navíc. Většina z nich má totiž pro příruční zavazadla určité limity.

Do letadla rozhodně nepatří zbraně jakéhokoliv druhu, výbušné nebo jedovaté látky a tak podobně. Nesmíte si s sebou vzít cokoliv, co by mohlo ohrozit bezpečnost posádky, cestujících nebo i Vás osobně. Výjimky jsou ale v tomto směru vlastně hned dvě – jedná se o zapalovač (ten ale můžete mít pouze jeden a patří do příručního zavazadla, zapalovač současně nesmí být benzínový) a deštník (zde jsou limitem jeho rozměry, musí být malý). Holicí potřeby nebo třeba nůžky patří do zavazadla, délka ostří nesmí přesáhnout hranici šesti centimetrů.

Jak je to s tekutinami? Zde je trochu problém, protože některé druhy bomb jsou namíchány z tekutin. Stanovy EU a některých dalších evropských zemí hovoří jasně, v příručním zavazadle smíte mít maximálně litr tekutin. Ale pozor! Od každého druhu tekutiny je možné mít maximálně 100 mililitrů, litr je hranice celkového množství, které budete přepravovat. Nutností je také průhledný a uzavíratelný sáček, ve kterém budou nádobky s tekutinou umístěny. U jídla jsou pak limity podstatně méně přísné, takže svačina pronesená na palubu letadla nebude žádné faux-pas.

Elektronika také není problémem, ať už se jedná o fotoaparát nebo notebook. Nesmíte mít ale zapnutý přijímač Wi-Fi a nejlepší bude, když větší elektronická zařízení budou po celou dobu letu vypnutá.

Máte zdravotní omezení? V takovém případě je tu letištní asistenční služba, je však důležité dohodnout se s letištěm předem. Pokud se týče přepravy zvířat, ta je v dnešní době takřka bezproblémová. Někdy však letecká společnost bude chtít veterinární zprávu, počítejte také s poplatkem za přepravu Vašeho čtyřnohého přítele.

A jak je to s dětmi? Dětská výživa samozřejmě na palubě letadla být může, nicméně jen v rozumné míře (a počítá se do celkového povoleného objemu tekutin). Pokud máte obecně pití více, dejte je do odbavovaných zavazadel, ta v tomto směru nejsou tolik přísně kontrolována. Co třeba kočárek? Podmínky cestovních kanceláří se mohou lišit, děti mají běžně k dispozici řadu slev, zejména ty úplně nejmenší. Kočárek se počítá jako dětské zavazadlo, tudíž je možné jej bezproblémově odbavit a uložit do zavazadlového prostoru.  

Jak vyčistit batohy a kufry

Ani batohy a kufry se neobejdou bez řádné údržby. Je jasné, že tato cestovní zavazadla se vám během používání dříve nebo později ušpiní. Vzhledem k jejich specifickým vlastnostem ale nemůžete k jejich čištění přistupovat stejně, jako k praní špinavého prádla. Jak tedy správně vyčistit batoh nebo kufr?

Hned první věc, kterou musíte vědět je, že batohy ani kufry nepatří do tašky. Ačkoliv by se tam některé i přes své větší rozměry vejít mohly, na automatické praní zapomeňte. Mohlo by to kufr či batoh nenávratně poškodit nebo snížit jeho kvalitu, což rozhodně není žádoucí. Další s tím související věc je čistící přípravek. V žádném případě nesmí jít o nic na bázi chemického roztoku, jelikož by to mohlo v lepším případě pouze "vyžrat" barvu a způsobit vyblednutí, v horším případě by mohlo dojít k trvalému poškození celého zavazadla.

Na batohy a kufry tedy používejte výhradně šetrné čistící metody. Nejlépe uděláte, pokud použijete obyčejnou mýdlovou vodu a hadřík, vyrobený nejlépe z mikrovlákna. Pokud narazíte na odolnější skvrny, zkuste je odstranit za použití měkkého kartáčku. Toto je ale pouze obecná rada, na prvním místě je vždy pokyn výrobce, kterým byste se měli bez výhrad řídit.

Skořepinové části kufru je také třeba čistit, v tomto případě volte teplou vodu a běžný saponát. Nikdy nepoužívejte rozpouštědla, která by mohla narušit kvalitu skořepiny.

Časté dotazy také směřují k tomu, co dělat v případě, že jste s kufrem nebo batohem venku, dojde k silnému dešti a nemáte šanci se schovat. Pokud výrazněji promokne, často se zdeformuje a vy nevíte co s tím?

Své zavazadlo po příchodu domů opatrně narovnejte do původního tvaru. Následně ho nechte usychat při pokojové teplotě. V žádném případě neumisťujte zavazadlo k topení nebo jinému zdroji tepla.

Co dělat při ztrátě/poškození zavazadla na letišti

Také vás může potkat velká nepříjemnost v podobě ztraceného zavazadla na letišti. Přestože letiště podléhají přísným pravidlům a nemělo by k takovým událostem docházet, jistě víte, že i sebelepší mechanismus jednou selže. I vám se tedy může stát, že dorazíte na letiště a vaše zavazadlo nikde. V takovém případě je potřeba zachovat klid. Jste-li v místě s cestovní kanceláří, obraťte se na jejího delegáta. Ten vám s řešením situace pomůže a je pro tyto případy školen, ví nejlépe, co má dělat.

Pokud jste ale v destinaci sami a nemáte se na koho jiného obrátit, kdo by vám s vyřizováním pomohl, musíte si pomoct sami. Vyhledejte tedy na letišti přepážku pro reklamaci zavazadel. Zde vám po předložení zavazadlového lístku bude vydán protokol o ztrátě. V naprosté většině případů se zavazadlo najde a zaměstnanci letiště se vám ozvou sami. Pokud ale ne, zavolejte si tam vy sami znovu.

V případě, že zavazadlo nalezeno není, máte právo na náhradu. Veškeré nezbytné hygienické potřeby si nakupte na místě a schovejte si účtenky, aerolinky vám je následně proplatí. Nahrazen vám bude i celý obsah ztraceného zavazadla. Na uplatnění tohoto nároku máte až dva roky od vydání protokolu o ztrátě zavazadla.

Také v případě, kdy dojde pouze k poškození zavazadla, máte právo na náhradu škody, pokud prokážete, že k poškození nedošlo již existující vadou nebo špatným zabalením. Navíc musíte reklamaci uskutečnit přímo na letišti bezprostředně po převzetí vašeho zavazadla, jinak už vám nebude moct být vyhověno. Důležité také je, že za odlomená kolečka, madla nebo prasklou skořepinu jako takový odpovídá dopravce, tuto vadu tedy nelze dle zákonných paragrafů zpětně reklamovat u výrobce. Bohužel, jde o častý jev, který se stává na letištích doslova každý den.

Samozřejmě, v dnešní době už existuje také možnost si zavazadlo pojistit. To není špatné, některé pojišťovny toto nabízí i v rámci cestovního pojištění. Nabídky jednotlivých pojišťoven se ale dost liší, vždy tedy pořádně prozkoumejte, co daná pojišťovna nabízí a za co vám ještě náhradu vyplatí, a na co už se pojistné krytí nevztahuje.

Reklamujeme zavazadlo poškozené autobusovým přepravcem

O možnosti reklamovat poškozené zavazadlo v letecké přepravě víme asi všichni. Ale ne vždy cestujeme jen letadlem, některé cesty absolvujeme také autobusem, a i v tomto případě platí, že za zavazadla umístěné v zavazadlovém prostoru plně zodpovídá přepravce. V případě, že se tedy vašemu kufru či tašce něco stane, máte nárok na reklamaci. Jakým způsobem jí uplatnit a jaké jsou podmínky?

První věc, kterou je nutné zmínit je fakt, že každý přepravce má jinak stanovené přepravní podmínky a při reklamaci a zjišťování nároku je nutné vycházet především z nich. U valné většiny přepravců ale platí, že smíte přepravovat zavazadlo o maximálních rozměrech 30x60x100 cm, přičemž jeho hmotnost musí být menší než 30 kg. Samozřejmě, zavazadlo vám při nástupu nikdo vážit nebude, přesto se ale do těchto rozměrů zkuste vejít, abyste nemuseli platit příplatek.

V případě, že dojde k poškození, ihned o tom informujte řidiče. Ten zavazadlo prohlédne a vydá vám písemné vyjádření ohledně poškození, které bude sloužit jako doklad pro reklamaci. Pečlivě si však uschovejte také jízdenku, kterou po vás bude přepravce vyžadovat. Je nezbytně nutné reklamovat poškozené zavazadlo ihned po jeho převzetí, jinak váš nárok na reklamaci zaniká. Ze zákona musíte následnou reklamaci u přepravce uplatnit do 10 dnů od proběhnutí cesty. Přepravce také nezodpovídá za případy, kdy je v zavazadle převážen předmět či předměty takového charakteru, který může zavazadlo při přepravě svévolně poškodit. Pozor si tedy dejte na nože a další ostré předměty, které by mohly zavazadlo při jízdě poškodit.

Ten vám zajistí bezplatnou opravu vašeho zavazadla. V případě, že se již zavazadlo opravit nedá, máte nárok na proplacení koupě nového zavazadla, pokud předložíte účtenku a tzv. prohlášení o neopravitelnosti.

Pokud dojde při přepravě ke ztrátě, máte nárok na odškodnění, ovšem pouze 5000 za 1 ks zavazadla a celkově maximálně 10 000 Kč za všechna vaše zavazadla. Cennější věci tedy raději převážejte v zavazadle příručním, abyste se vyhnuli pozdějším nepříjemnostem.

Palubní zavazadla a jejich rozměry

Letecká doprava je známá svými přísnými předpisy a nařízeními nejen ohledně cestujících, ale také jejich zavazadel. Kromě regulace rozměrů a hmotnosti těch, která přijdou do zavazadlového prostoru, platí regulace také pro zavazadla palubní. Tedy ta, která máte při letu u sebe v kabině, nejčastěji umístěná v přihrádce nad vaší hlavou. S větším zavazadlem než rozměry povolují, vás ve většině případů vůbec do letadla nepustí, nebo budete muset platit příplatek. Proto se nyní podívejme na obecně platné rozměry palubních zavazadel.

Většina společností umožňuje každému pasažérovi vzít si na palubu jedno příruční zavazadlo s rozměry 23x36x56 cm (ovšem konkrétní rozměry se mohou lišit a proto se vždy řádně informujte na stránkách příslušné letecké společnosti). To může být případně nahrazeno brašnou na notebook s příslušenstvím, u žen také příruční taškou, nejčastěji kabelkou. Pozor si dejte na nízkonákladové aerolinky. Ty jsou známé tím, že šetří, kde se jen dá. Proto se může stát, že u některých společností si musíte za palubní zavazadlo připlatit ve všech případech, protože zkrátka není zahrnuto v ceně letenky.

Velký pozor si dejte také na hmotnost zavazadla. U nízkonákladových aerolinek se můžete setkat i s omezením na pouhých 5 kg na jedno zavazadlo. Ve většině případů však může palubní zavazadlo vážit 8-10 kg, výjimečně u některých větších přepravců i víc.

Pamatujte také na obsah vašeho příručního zavazadla. Vzhledem k bezpečnostním předpisům se v něm nesmějí nacházet nebezpečné předměty použitelné jako zbraň - nože, nůžky, pilníky a podobné věci. Úplné seznamy najdete vždy na stránkách každého letiště i aerolinky. Není radno takové předměty při odbavení mít u sebe, bezpečnostní kontrola vám totiž takové předměty nemilosrdně zabaví.

TSA zámek a nastavení kódu

Zamykání cestovních zavazadel už je v dnešní době běžnou záležitostí. Nikdo nechce riskovat, že budou jeho zavazadla vykradena. Ovšem při cestování do některých lokalit, zejména do USA, se setkáte s velmi přísnými bezpečnostními opatřeními. Místní zákony a nařízení umožňují bezpečnostním složkám letiště v případě podezření otevřít zavazadlo za účelem kontroly, jestli se v něm nenachází něco nebezpečného. V takovém případě musí ovšem dojít k překonání zámku, které je řešeno u běžných zámků násilnou cestou, protože agenti zkrátka nemají klíč. Proto ale existují tzv. TSA zámky, které jsou pro tyto případy určeny. Bezpečnostní pracovníci mají univerzální klíče sloužící k otvírání TSA zámků, proto vám při kontrole zámek nepoškodí a následně kufr opět uzamknou.

Některá zavazadla bývají TSA zámkem vybavena standardně už s výroby, takže si ho s tímto zámkem již koupíte. Pokud ale nechcete kupovat nový kufr, nemusíte věšet hlavu, protože TSA zámek se dá pořídit také zvlášť. Pozor ale na levné napodobeniny, se kterými si univerzální klíče neporadí. Pravý TSA zámek poznáte podle charakteristického loga v podobě červeného diamantu.

TSA zámek se odemyká za použití kódu. Ten si můžete zvolit dle libosti, skládá se ze tří čísel. Jak takové nastavení provést?

Při prvním nastavení musíte mít nastaven tovární kód, což je vždy 0-0-0. TSA zámek má tlačítko reset, které stiskněte tenkým tvrdým předmětem, dokud se nezacvakne v zadní pozici. Následně zvolte požadovanou číselnou kombinaci a následně opět stiskněte dané tlačítko, čímž je nový kód nastaven. I když se různé TSA zámky vzhledově mohou lišit, princip je vždy podobný.

Používání TSA zámků se doporučuje především při cestování do USA. S těmito kontrolami se ale můžete setkat také ve Velké Británii, Novém Zélandu, Nizozemsku či některých japonských letištích.

Materiály kufrů

Protože doba hodně pokročila, cestovní zavazadla se vyrábějí z různých materiálů. Tím pádem si můžete vybrat to, co zrovna vám bude vyhovovat nejlépe. Snad každý někdy potřebuje někam cestovat a vzít si s sebou pár věcí, přesto ale někomu nemusí vyhovovat menší zavazadla a tak volí klasický kufr. Z jakých materiálů tedy můžete vybírat? Existují dva základní druhy.

Tradičnější, ovšem nikoliv nutně převládající jsou kufry textilní. Ty mají tu zásadní výhodu, že nemají díky lehkosti látky tak vysokou hmotnost. Proto se hodí zejména na leteckou dopravu, kde hraje roli každý gram hmotnosti. Letecké společnosti hmotnost striktně hlídají a při jejím překročení si účtují mastné poplatky. Je tedy pravda, že textilní kufry jsou náchylnější k poškození a může snadno dojít k jejich protržení, nechtěnému proříznutí či jiné deformaci, toto se ovšem dá snadno řešit zabalením kufru do plastové fólie.

Většina textilních kufrů se dá také do jisté míry přizpůsobit vašim potřebám. Mají totiž spoustu kapes a přepážek, takže můžete mít v zavazadle větší pořádek. Často jsou také levnější, než druhá hlavní skupina, což jsou kufry skořepinové.

Ty jsou vyrobené z pevných materiálů, tedy z plastu a hliníku. Jejich velkou výhodou je vyšší odolnost a také nepromokavost. Lépe se také udržují, protože na rozdíl od složitého čištění textilu, zde stačí jednoduše otřít skořepinu vodou a látkou.

Také skořepinové kufry mohou mít uvnitř členění na více oddílů, stačí si vybrat správný typ. Velkou pozornost věnujte konkrétnímu materiálu, ze kterého je skořepina vyrobena. Materiál ABS je lehký, levný a poměrně odolný. Ještě lehčí bývá polykarbonát, který je navíc odolnější proti tvrdším nárazům. Do vyšších cenových kategorií pak řadíme materiály ASA a CURV, které se vyznačují zvýšenou odolností.

Jak správně zacházet s kufrem, aby se nezničila kolečka

Velmi oblíbeným prvkem výbavy všech cestovních zavazadel, ať už jde o kufry či cestovní tašky, se stala kolečka. Ano, všichni víme, že takové zavazadlo dokáže být plně naložené velmi těžké a obtížně se s ním manipuluje. Kolečka nám tuto práci usnadňují, místo namáhavého nošení totiž můžete kufr nebo tašku jednoduše táhnout za sebou a máte to více méně bez námahy. Ovšem pozor, kolečka jsou někdy dosti náchylná k poškození a v případě, že k poškození skutečně dojde je veškeré pohodlí pryč. Jak tedy zamezit tomu, aby k poškození došlo?

V první řadě věnujte dostatek pozornosti kolečkům už při nákupu kufru nebo tašky. Pokud vypadají kolečka a jejich konstrukce a upevnění chatrně, či jsou na první pohled z levných materiálů, dejte raději ruce pryč a podívejte se po kvalitnějším materiálu. Zejména pokud podnikáte častější cesty a výlety.

Nyní už ale k samotným praktickým radám. První z nich je rovnoměrné zatížení kufru nebo tašky. Pokud totiž nejtěžší věci umístíte pouze na jedno místo, budou kolečka přetížená a může snadněji dojít k prasknutí.

Další věcí je, že si musíte dávat pozor zejména při hromadné přepravě zavazadel. Tento problém nastává hlavně na letištích, kdy po odbavení kufru na páse již nevíte, co se s ním bude dít dál. Upřímně, zaměstnanci letiště nezacházejí se zavazadly vždy zrovna šetrně. Proto se vyplatí kolečka zabezpečit, například obalit fólií a tím je zafixovat.

Pokud někde musíte dlouho čekat, ne aby vás napadlo použít kufr jako improvizovanou židli nebo lehátko. Věřte, že kolečka by to nesla velmi nelibě a velmi pravděpodobně by hodně rychle došlo k jejich poškození, nebo rovnou ulomení. Pozor si dávejte také při skladování zavazadla v případě, že zrovna necestujete. Kufr i tašku umístěte tak, aby kolečka nebyla namáhána a zatěžována.

Potřebujete poradit ? i Poradna

Vaše jméno, příjmení, firma
Váš email
Váš telefon
Váš dotaz
     Více informací